Jedno z najbardziej nielubianych badać. Trwa od 30 do 60 minut. Lekarz zaleca pacjentom specjalną dietę lub ograniczenie płynów, często stosując doustne środki przeczyszczające lub wyeliminowanie stałego pokarmu na kilka dni. Podaje się pacjentowi przeważnie leki, aby mógł się rozluźnić. Pacjent kładzie się na lewej stronie, podczas gdy lekarz wprowadza przez odbyt długą, elastyczną rurkę, która przesyła obraz nabłonka, dzięki czemu można wykryć nieprawidłowości jelita.
Pacjent może czuć ból podczas tego badania, cały ten dyskomfort jest jednak niezbędny, żeby móc stwierdzić, czy powodem dolegliwości takich jak ból brzucha czy krwawienie z odbytnicy nie jest przypadkiem powstanie nieprawidłowych narośli, uchyłków lub polipów.


Endoskopia w kapsułce
Brazylia zatwierdziła tę metodę już cztery lata temu, i teraz stosuje się ją coraz częściej w innych laboratoriach i centrach diagnostycznych na całym świecie. Program zdrowia jelit Loyola Medicine jest pierwszym tego rodzaju w Chicago, który oferuje tę metodę.
Zamiast umieszczać rurkę z kamerą, lekarz daje pacjentowi pigułkę zawierającą urządzenie rejestrujące obraz. Pacjent ją połyka, a pigułka wykonuje tysiące zdjęć, przemieszczając się przez jelita, i przesyła je do nośnika danych, które pacjent zakłada wokół pasa.
Co najlepsze, może ona dokonać egzaminacji tych części układu trawiennego, których tradycyjna kolonoskopia nie była w stanie sprawdzić, w tym jelita cienkiego.
“System wideo w kapsułce jest jedyną alternatywną metodą wykrywania nowotworów, która pozwala na dokładną wizualizację polipów jelita grubego” – mówi Mukund Venu, doktor nauk medycznych, dyrektor ds. operacji klinicznych i dyrektor ds. badań diagnostycznych na oddziale gastroenterologii w Loyola Medicine. – “Wczesna diagnoza ratuje życie, a ta technika pozwala na wygodne badanie dla osób, które nie mogą zostać poddane tradycyjnej kolonoskopii.”
Inne zastosowania tej procedury:
-znalezienie przyczyny krwawienia z przewodu pokarmowego
-zdiagnozowanie choroby Crohna i innych chorób zapalnych jelit
-diagnoza celiakii
-badanie przełyku
-działania następcze po innych testach, takich jak prześwietlenia

Endoskopia w kapsułce kontra kolonoskopia
Kolonoskopia nadal jest uznawana za najlepszą metodę diagnozy chorób układu pokarmowego, jednak ona także ma swoje ograniczenia. Głównym z nich jest brak możliwości zbadania czegoś poza jelitem grubym, np. jelita cienkiego. Zazwyczaj przeprowadza się endoskopię w kapsułce w przypadku, gdy tradycyjna endoskopia lub kolonoskopia zawiodły. Kolonoskopia pozwala także na jednoczesne leczenie polipów (poprzez wycięcie), przy czym endoskopia w kapsułce jedynie daje możliwość uzyskania wizualnych informacji.

Ryzyko kolonoskopii w kapsułce
Ta metoda jest powszechnie uznana za bezpieczną, jednak wiąże się z nią pewne ryzyko. Wielu ludzi może się obawiać, że pigułka z kamerką w jakiś sposób “utknie” w ich przewodzie pokarmowym. To mało prawdopodobne, jednak może się tak zdarzyć u osób z guzami, zwężeniami, chorobą Crohna, operacjami w tych rejonach, i innych przyczyn, które mogłyby spowodować zwężenie przewodu pokarmowego. Jeżeli jest to powód do obaw, lekarz zleci uprzednio tomografię, zanim przepisze tego rodzaju procedurę.
Jeżeli pacjent nie wydali kapsułki w przeciągu dwóch tygodni po badaniu, zaleca się skontaktować z lekarzem, który wykona prześwietlenie, żeby sprawdzić, czy nadal znajduje się ona w ciele.
Ryzyko jest jednak niewielkie, a kolonoskopia przy użyciu kapsułki jest znacznie wygodniejsza i mniej inwazyjna, niż tradycyjne badanie, co ucieszy wielu pacjentów.
Czy endoskopia w kapsułce może zastąpić kolonoskopię? W niektórych przypadkach, owszem, jednak ta decyzja ostatecznie należy do lekarza. Ogólnie mówiąc, kolonoskopia jest nadal uznawana za złoty standard w większości sytuacji, choć nowa metoda będzie zdecydowanie mile widzianym dodatkiem zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów.
Źródło: theheartysoul.com

CategoryCiekawostki

Telefon dyżurny        +48 500-846-999