Autonomiczna Karetka-Dron

Latający w powietrzu dron nie budzi już takiego zdziwienia jak kilka lat temu. Przyzwyczailiśmy się już do tego, że małe, autonomiczne pojazdy krążą czasami wokół nas ale czy przyzwyczaimy się do zdalnie sterowanych dronów karetek?

Kiedyś pisałem o dronie, który wyposażony w apteczkę i odpowiednią aparaturę może zastąpić ratowników, którzy nie mogą dotrzeć do poszkodowanych. Mając na swoim pokładzie lekarstwa oraz urządzenia pozwalające np. na reanimację może uratować czyjeś życie. Ale takie drony to nie jedyne pojazdy autonomiczne, które mogą ratować życie. Co powiecie na dużą latającą awionetkę, która pozwala nie tylko na udzielenie pomocy ale i w razie potrzeby transport chorego do szpitala. Co prawda jest ona zdecydowanie większa od drona, ale ma też większe możliwości. Pomysłodawcą i projektantem jest teksańska firma ArgoDesign, która została założona przez Marka Rolstona i Marka Gaugera. Obaj panowie przez 20 lat zajmowali się projektowaniem nowych rozwiązań dla biznesu. Własna firma i projekty takie jak Ambulance Drone to naturalna (wg. nich) droga rozwoju. Chcą kreować przyszłość i wszystko wskazuje na to, że dobrze im idzie. Zwłaszcza, że swoje 5 groszy włożyli też w projekt Elona Muska – HyperLoop – nowego środka transportu pasażerskiego i towarowego, szybkiego jak samolot, taniego jak samochód.
W przyszłości nasze zdrowie lub zdrowie naszych bliskich może zależeć od takich właśnie pojazdów. i to w znacznie krótszej przyszłości niż nam się wydaje, skoro już takie drony pojawiają się na ulicach. Co prawda na razie Teksasu, ale może za kilka lat i my w naszym kraju będziemy mogli liczyć na taką pomoc na miejscu wypadku.

CategoryCiekawostki

Telefon dyżurny        +48 500-846-999